Најнови

Спектакуларен концерт на Здравко Чолиќ во Скопје !!!

Чола  40 години на екстрадата, Зегин  30 години на пазарот Балканската ѕвезда Здравко Чолиќ  приреди неверојатен три и пол часовен спектакал во арената Тоше Проевски.Околу 30 000 обожаватели уживаа во времепловот на Чола и покрај тоа што пред неколку месеци…

Осум совети за среќа

Постојат многу совети и психолошки методи за тоа како да постигнете чувство на среќа и да се радувате на секој нов ден.Ние ви нудиме неколку совети од невробиолог за тоа како да бидете среќни според функционирањето на мозокот. Научете да…

Печурките-лек и храна

Во минатото печурките се сметале за лек во Азија и тоа со право. Некои од најлековитите печурки се: реиши, маитаке, шитаке, кордицепс и чага. Печурката реиши се нарекува чудо на 21 век, а во минатото се нарекувала лек на кралевите.Оваа…

Десет причини за косумирање на боровинки

Боровинките се лек во мало пакување. Потекнува од Северна Америка, каде уште се нарекува и црна јагода. Листовите од боровинка ги нарекуваат растителен инсулин. Сината боја на ова овошје се должи на антоцијанини, познат антиоксиданс. Боровинките се богати со диетални…

Special Kid Vision- Совршена формула за очно здравје кај децата!

Барајќи малку слободно време за себе, родителите често ги оставаат своите деца да се забавуваат со таблетите или телефоните.  Гледањето во екраните го оштетува видот и доведува до развој на разни болести на очите. Децата кои своето време го поминуваат…

Лукот и неговите магични својства

Лукот е растение со остра арома и вкус кој се разблажува при готвењето.Лукот спаѓа во најздравите видови храна и е популарен народен лек. Лукот е употребуван како лек во многу култури во текот на илјадници години.Со текот на времето многу…

Витамини важни за одржување на видот

Очите се еден од најважните органи во човечкото тело.Преку очите го осознаваме светот, па совршениот вид е од есенцијално значање за човекот.Денес сме изложени на најразлични штетни влијанија кои влијаат врз квалитетот на видот.Загадениот воздух, нездравата исхрана, честото гледање во…

Зошто им е потребно железото на децата ?

Железото е потребно за живот.Железото е дел од секоја клетка на телото и има огромна улога во создавањето на силен имунолошки систем.Организмот не произведува железо, тука го апсорбира преку тенкото црево.Белодробните протеини учествуваат во транспортот, складирањето и употребата на кислород….

Рунолист или еделвајс

Рунолист е ретко европско планинско цвеќе, кое расте до 20 см висина.Стеблото и листовите се покриени со ситни влакненца, по боја е бело пепеласто. Листовите се силно стеснати и прицврстени на стеблото без дршки.Цути од јуни до август, цветовите наликуваат…

Лаванда- природен релаксатор

Лавандата е повеќегодишно растение со виолетови цветови. Стеблото е во вид на грмушка разгрането со тенки листови, цветот цути од јуни до август.Лавандата има пријатен смирувачки мирис.Има околу 300 видови на лаванда. Лавандата се користи како зачин во Франција.Во козметиката…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin