СОВЕТИ ЗА ПОБРЗО СЛАБЕЕЊЕ

Копнеете за совршена фигура на песочен часовник? Обликувајте го вашето тело со помош на методи, тактики и трикови за слабеење кои нема да ве принудат да гладувате, туку ќе влезат во улогата на скулптори на привлечна силуета. Слабеење 1.Елиминирајте ја…

МАСЛО ОД ОРИГАНО

Ова масло е класифицирано како едно од најсилните антимикробни масла против широк спектар на микропрганизми. Ориганото е медитеранска билка која најчесто се употребува во италијанските јадења. Најмногу се користи во неговата сува форма, давајќи ѝ на храната посебен шмек. Но…

Се дебелеете,а малку јадете? Ви недостига јод

Јодот има витална улога во одржување на добро здравје.Како основен елемент на хормонот на штитната жлезда тој влијае на бројни процеси во организмот.Штитната жлезда пак има улога во регулирање на метаболизмот и е од клучно значење за развој на мозокот….

УБОД ОД ПЧЕЛА !

Доѓањето на летото доаѓа и сезоната на убоди од различни инсекти помеѓу кои најголема опасност шират плелите,осите и стршлемите. За повеќето луѓе убодот од пчела предизвикува само привремена болка и иритација на местото каде што е испуштено осилото. За други,…

СОНЧАНИЦА – И КАКО НАЈБРГУ ДА СЕ СПРАВИТЕ СО НЕА

Сончаницата настанува како последица на изложување на главата, а посебно на поттилниот дел на висока температура – т.е. на влијание на голема сончева топлина. Први симптоми кои се јавуваат  се :главоболка, вртоглавица, немир, збунетост, црвенило на лицето и телесна температура…

7 НАЧИНИ КАКО ДА ГО ПОДОБРИТЕ РАСПОЛОЖЕНИЕТО

Кога станува збор за здравјето, физичкото и менталното здравје не се наоѓаат на исто место, бидејќи секогаш сметаме дека физичкото е поважно. Но, вистината е дека и менталното здравје е подеднакво важно. Доколку физички сте совршено здрави, но го занемарувате…

БАДЕМИ ЗА СРЦЕ,КРВНИ САДОВИ И КОСКИ

Бадемите се сметаат за најдрагоцени јаткасти плодови со голема нутритивна вредност: здрави се за коските бидејќи само 3 грама од нив содржат речиси 10 отсто од дневната препорачана количина на калциум и 27 отсто од препорачаната колочина на магнезиум. Покрај…

ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ ОД ОРГАНСКА КОМБУХА

Комбухата е лековита габа од Азија која се употребува во пренхранбената,здравствената и козметичката индустрија.Богата е со многубројни ензими и бактериски киделини кои му помагаат на телото да се детоксифицира и го зајакнува имуниот систем. Комбухата содржи неколку пати поголемо количество…

ПОКАЧЕН КРВЕН ПРИТИСОК-ХИПЕРТЕНЗИЈА

Хипертензија или висок крвен притисок, а понекогаш и артериска хипертензија, е хронична медицинска состојба во која крвниот притисок во артериите е покачен. Поради ова покачување на притисокот срцето треба да работи понапорно за крвта да може да циркулира низ крвните…

СЕ ЗА МАСЛОТО ОД КАНАБИС

Маслото од цветовите на канабисот денес е едно од најбараните алтренативни лекови.Заслуга за тоа имаат бројни сведочења на луѓе кои со помош на ова масло успеале да излекуваат многу болести,вклучително и карцином. Иако за лековитоста на канабисот во медицински цели…