Мед и млеко за беспрекорна кожа

Медот има антивоспалителни, смирувачки и хидретантни својства, што го прави погоден за нега на сите видови на кожа.Во комбинација со млекото, кое е една од нахранливите познати течности се создава совршен спој за многу здраствени проблеми Медот се состои од…

Аронија-лек за многу болести!

Аронијата е шумско овошје кое расте до 2 метри височина. Нејзините плодови се ситни, мали, темносини бобинки, собрани во гроздови од по 10-15 бобинки.Таа има специфичен, кисел вкус кој ја собира устата. Времето на созревањето е кон крајот на август…

Маџун-вкусен лек!

Маџунот се добива со варење и згуснување на исцеден гроздов сок.Тој е 100% природен производ без додаток на шеќер, адитиви и конзерванси. Се прави од сите сорти на грозје, но се избираат поблагите со цел да се добие поголема количина…

Праска-кралица на летото!

Летото е сезона на праската, која според кинеската традиција го продолжува животот.Праската е нискокалорична , што ја прави идеална за оние кои држат диета. Освежителна е затоа што 87-90 % е составена од вода, па е идеална за топлите летни…

Коњско опавче – праисториски лек

Коњското опавче е жив фосил, кој припаѓа на родот папрати. Расте во региони со умерена клима, на влажни и песокливи почви, а може да достигне височина до 30 см. Пролетно време никнува како исправено, шупливо стебленце, кое на лето се…

Што е колаген?

Колагенот е главен и најзастапен протеин кај човекот. Тој сочинува околу 25-35% од вкупната содржина на белковини во организмот. Колагенот сочинува 1-2% од сврзното ткиво на мускулите, а претставува 6% од тежината на еден цврст мускул. Сврзното ткиво е изградено…

Што се Омега 3 масни киселини?

Омега 3 преставуваат полинезаситени масни киселини кои му се неопходни на човечкиот организам. Нашиот организам не може да ги произведе, па затоа треба да се внесуваат преку храната или преку суплементи. Есенцијалните масни киселини се градбени материи од кои се…

Рани симптоми на срцев удар

Срцевите удари се причината за голем број смртни случаи во светот.Ризик фактори за срцев удар се: пушењето, високиот крвен притисок, возраст(над 45 за мажи и над 55 години за жени), висок холестерол, дијабетес, семејна историја на срцев удар, дијализа, недоволна…

Кајсија-жолто злато

Кајсијата изобилува со витамини, поради што е препорачливо да биде дел од секојдевната исхрана. Семките од кајсија исто така се користат во исхраната поради неговите лековити дејства. Кајсиите се одлични за надополнување на енергијата, тие содржат јагленхидрати кои се главен…

Кралица на билките-Жалфија

Според билкарите жалфијата е најлековита билка на светот. Постојат многу видови на жалфија, но во медицината се користи обичната.Обичната жалфија е мала повеќегодишна грмушка со здрвено стебло и сини до розево-виолетови цветови. Жалфијата се користи како зачин и медицинска билка,…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin