Како до фит тело за кратко време?

Сите би сакале да ја покажат својата најдобра телесна форма на плажа.Но имаме се помалку време до летувањето од соништата,  а немаме доволно време за постигнување на совршеното фит тело.Изгладнувањето и прекумереното вежбање даваат краткорочни ефекти и му штетат на…

Црн ким-чудотворно растение!

Црниот ким е едногодишно цветно растение кое има едноставно или разгрането стебло со многу влакна и расте во висина од 40 см.Цветовите се нежно бели или бледосина боја. Расте во источните и топли земји. Народот од Египет тврди дека кимот…

Благодетите на белата црница

Црницата во денешно време претставува недоволно познато и се помалку популарно овошје помеѓу луѓето, што е тотално погрешно, затоа што е хранливо и лековито овошје.Постојат бели, црвени и црни црници. Плодовите од црницата содржжат слободни органски киселини(лимонска и јаболкова), витамини…

Утрински мачнини во бременоста

Утринските мачнини се напорни за идните мајки, константното гадење, повраќање и чувство на слабост им ја одзема енергијата во првите недели по дознавањето на веста дека ќе добијат принова.Речиси 90% од трудниците  доживуваат некој облик на мачнини во некој период…

Кокосова вода

Кокосовата вода е чиста течност која се наоѓа внатре во младите кокосови ореви.При созревањето на плодот кокосовата вода постепено се заменува со кокосово месо и воздух. Младиот кокос има многу малку месо, кое е многу меко како гел.Кокосовата вода е…

Видова трева

Видова трева или видец е едногодишно растение кое расте на суви ливади.Достигнува височина до 20 см, има назабени листови и цветови со бела боја. Цветот може да биде и светло-виолетов со жолти дамки. Видецот е полупаразит, со своите корења се…

Трикови со кои ќе ги држите децата подалеку од екраните

Младите родители барајќи начин да се релаксираат од секојдневните обврски околу децата, им дозволуваат на  своите најмили да поминуваат многу време пред екраните. Децата помали од 18 месеци воопшто не треба да бидат изложени на зрачењето од екраните.Светлината и звуците…

Причини за инфекција на уши

Воспаление на увото најчесто се јавува како воспаление на средно уво и воспаление на надворешниот слушен канал. Најчесто се јавува кај деца од 3 месеци па до предшколска возраст, но се јавува и кај постарата генерација. Ова воспаление се јавува…

Едноставни вежби за согорување калории

Доколку одлучивте ова лето на плажа да одите со затегнат стомак, пробајте ги овие неколку едноставни вежби за постигнување на идеален изглед. Обично најпрблематичен дел од телото кој ни ја намалува самодовербата е стомакот.Овие вежби се лесни и идеални се…

Употреба на шведска горчливка

Шведската горчливка е традиционален хербален лек кој има докажани медицински ефекти. Шведската горчливка има извонредна можност да се прилагоди на специфичните потреби на вашето тело. Наместо примена на една или две билки за одредена болест, оваа формула има третман на…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin