Десет знаци за лоша циркулација

Лошата циркулација може да предизвика многу здраствени проблеми, затоа треба да внимавате на следните симптоми кои на прв поглед не се поврзуваат со крвотокот. Лошата периферна циркулација влијае на размената на хормоните во организмот што може да предизвики проблеми со…

Емоционалната интелигенција-чекор поблиску до станување лидер

Емоционаланата интелигенција е способност да ги контролирате и употребите вашите емоции во конструктивни и продуктивни цели.Таа е основа за да станете лидер и да градите квалитетни врски со луѓето околу вас. Луѓето со висока EQ имаат голема самосвест и самодоверба,…

Уживајте во летото без гадење и повраќање!

Летото е период на патување и релаксирање.Голем број од децата не можат да уживаат при патувањето до дестинацијата за одмор поради гадење и повраќање. Високите температури носат ризик и од стомачни вируси кои го напаѓаат дигресивниот систем.  Причина за стомачните…

Зошто да пиете алкална вода?

Алкалната вода е вода со пониска киселост од обичната вода за пиење. Ова значи дека оваа вода е богата со алкални соединенија, вклучувајќи калциум, силициум, калиум, магнезиум и бикарбонат. Поборниците на алкалната вода веруваат дека таа може да ја неутрализира…

Топла и ладна вода

Топла вода Ги релаксира мускулите Го намалува заморот Ја ублажува главоболката Ја намалува надуеноста Ја намалува анксиозноста Ослободува од назална конгестија Ги отстранува токсините од кожата Ги отвора порите и ја чисти кожата Ладна вода Го стимулира имунолошкиот систем Ја…

Урми за здраво и силно тело

Урмите имаат широк спектар на здравствени и нутритивни вредности поради што се сметаат за најздраво овошје во светот. Тие се одличен извор на природни влакна, кои му се неопходни на организмот за добра работа на цревата. Природниот шеќер во урмите…

Пристигна Летото,Внимание !

Полека но сигурно пристигнува летото.Заедно со него освен убавите моменти доаѓаат и проблеми на кои треба да посветиме посебно внимание.Како и секоја година и оваа нема да не заобиколат големеите температури и јакото сонце во текот на следните 3 месеци….

Осум совети за среќа

Постојат многу совети и психолошки методи за тоа како да постигнете чувство на среќа и да се радувате на секој нов ден.Ние ви нудиме неколку совети од невробиолог за тоа како да бидете среќни според функционирањето на мозокот. Научете да…

Како да се заштитите од досадните комарци?

Времето е одлично за релаксирање во природа, но комарците често знаат да не одвратат од наште намери за престој на отворено.Можете да се заштитите од овие мали напасти со помош на различни спрејови, креми и алки. За заштита од комарци…

Како до фит тело за кратко време?

Сите би сакале да ја покажат својата најдобра телесна форма на плажа.Но имаме се помалку време до летувањето од соништата,  а немаме доволно време за постигнување на совршеното фит тело.Изгладнувањето и прекумереното вежбање даваат краткорочни ефекти и му штетат на…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin