Чудотворниот црвен витамин В12

Витаминот В12 е познат како црвен витамин и е еден од најзначајните кој се наоѓа во намирниците од животинско потекло.  Заедно со фолната киселина учествува во многу процеси во човечкиот организам како што се синтеза на ДНК, синтеза и регенерација…

Витамини и минерали неопходни за здрави коски

За правилно функционирање на организмот потребно е да се внесуваат сите минерали и витамини. Витамини кои се неопходни за здрави коски и заби се: калциумот, витамин Д и витамин К. Калциумот е важен минерал и има клчна улога во здравјето…

Која е улогата на витамините за раст и развој на фетусот

Витамините, минералите и аминокиселините се неопходни за физолошките процеси кај секој човек, Потребите на организмот се менуваат во зависност од надворешните и внатрешните услови.  При зголемен физички или психички напори, при промена на надморската височина, промена на климата, при различни…

Витамините се неопходни за здрав организам

Сите витамини се важни за здрав и витален организам. Витамините треба да се внесуваат преку исхраната која треба да биде билансирана и разновидна.  Денес на пазарот можат да се најдат најразлични видови на овошје и зеленчук, дури и оние кои…

Капини- најдоброто од природата во мало пакување

Капината е грмушка која расте на секаков вид почва, а достигнува виснина до 3 метри. Цвета од мај до јуни, а потоа плодот зрее во текот на целото лето се додека не стане црн, сочен и мек.  Ова овошје се…

За витко тело јадете диња!

Дињата е едногодишно растение кое потекнува од Азија. Ниската калорична вредност и големиот процент на вода ја прават омилено овошје за летниот период. Дињата го штити здравјето на очите Во дињата се наоѓа антиоксидансот зеаксантин  кој го штити здравјето на…

Вишни за виталност!

Вишните е овошје кое се употребувало уште во древните времиња.Ова чудо од овошје има се што е потребно за организмот да остане здрав и витален. Вишната има неверојатни лековити својства, богата е со многу витамини (А, Ц и Е), фолна…

Супермоќните бета-глукани!

Бета-глуканот е супермоќна состојка која прави чуда за имунолошкиот систем на човекот.Тој е полисахарид кој се наоѓа во ќелиите на некои бактерии, квацесот, алгите, лишаите и некои видови житарици(овес и јачмен). Телото не произведува бета-глукани, затоа истите треба да ги…

Брашно без глутен

Денес голем број луѓе имаат интолеранција на глутен, а некои развиваат и тешки алергии на глутенот. На пазарот можат да се најдат многу различни производи без глутен. Има неколку вида на брашно без глутен кои се идеални за секаква намена….

Лубеница – Бостан

Нема овошје што подобро ја гаси жедта во летните горештини од лубеницата. За лубеницата секогаш кажуваме дека е овошје но треба да се знае дека е зелечук исто како тиквата и бундевата.Бостанот може да биде со долгнавест или округол облик…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin