Печурките-лек и храна

Во минатото печурките се сметале за лек во Азија и тоа со право. Некои од најлековитите печурки се: реиши, маитаке, шитаке, кордицепс и чага. Печурката реиши се нарекува чудо на 21 век, а во минатото се нарекувала лек на кралевите.Оваа…

Десет причини за косумирање на боровинки

Боровинките се лек во мало пакување. Потекнува од Северна Америка, каде уште се нарекува и црна јагода. Листовите од боровинка ги нарекуваат растителен инсулин. Сината боја на ова овошје се должи на антоцијанини, познат антиоксиданс. Боровинките се богати со диетални…

Чиа семе-супер храна!

Индијанските племиња со векови го употребувале чиа семето, постојат докази дека жените користеле само една супена лажица од ова семе за цел ден. Научната медицина откри дека ова минијатурно семе изболилува со : протеини, антиоксиданси, Омега-3 масни киселини, витамини и…

Хлорела-супер алга

Хлорелата е вид едноклеточна зелена алга која содржи фотосинтетички пигмент-хлорофил.Се размножува многу брзо по пат на фотосинтеза, а затоа и се потребни само јаглерод диоксид, вода, сончева светлина и мала количина на минерали. Хлорелата во сува форма содржи околу 45%…

Благодетите на белата црница

Црницата во денешно време претставува недоволно познато и се помалку популарно овошје помеѓу луѓето, што е тотално погрешно, затоа што е хранливо и лековито овошје.Постојат бели, црвени и црни црници. Плодовите од црницата содржжат слободни органски киселини(лимонска и јаболкова), витамини…

Кокосова вода

Кокосовата вода е чиста течност која се наоѓа внатре во младите кокосови ореви.При созревањето на плодот кокосовата вода постепено се заменува со кокосово месо и воздух. Младиот кокос има многу малку месо, кое е многу меко како гел.Кокосовата вода е…

Аронија-лек за многу болести!

Аронијата е шумско овошје кое расте до 2 метри височина. Нејзините плодови се ситни, мали, темносини бобинки, собрани во гроздови од по 10-15 бобинки.Таа има специфичен, кисел вкус кој ја собира устата. Времето на созревањето е кон крајот на август…

Праска-кралица на летото!

Летото е сезона на праската, која според кинеската традиција го продолжува животот.Праската е нискокалорична , што ја прави идеална за оние кои држат диета. Освежителна е затоа што 87-90 % е составена од вода, па е идеална за топлите летни…

Кајсија-жолто злато

Кајсијата изобилува со витамини, поради што е препорачливо да биде дел од секојдевната исхрана. Семките од кајсија исто така се користат во исхраната поради неговите лековити дејства. Кајсиите се одлични за надополнување на енергијата, тие содржат јагленхидрати кои се главен…

Црешата и нејзините благодети

Почна сезоната на црешата, која е омилено овошје на многумина. Црешата освен што е вкусно овошје има и многу бенифиции за здравјето на човекот.Според народната медицина црешата е лек за многу болести. Борец против несоницата Црешата содржи мелатонин, кој овозможува…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin