Кајсија-жолто злато

Кајсијата изобилува со витамини, поради што е препорачливо да биде дел од секојдевната исхрана. Семките од кајсија исто така се користат во исхраната поради неговите лековити дејства. Кајсиите се одлични за надополнување на енергијата, тие содржат јагленхидрати кои се главен…

Црешата и нејзините благодети

Почна сезоната на црешата, која е омилено овошје на многумина. Црешата освен што е вкусно овошје има и многу бенифиции за здравјето на човекот.Според народната медицина црешата е лек за многу болести. Борец против несоницата Црешата содржи мелатонин, кој овозможува…

Кои витамини му се потребни на телото во лето?

Топлите летни денови ни носат многу авантури, па затоа на телото му се потребни многу витамини за да може да ги извршува секојденевните активности. Во летните месеци треба да го зголемиме внесот на витамини со кои ќе се зголеми енергијата…

ВКУСЕН РЕЦЕПТ КОЈ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ ВО НАМАЛУВАЊЕ НА ГЛАВОБОЛКАТА

Главоболката денеска е се почеста состојба кај нас луѓето која може да се јави поради безброј причини,најразлични заболувања,инфекции,но најчесто се јавува поради брзиот и стресен начин на живот,умор,нередовна исхрана и тн. Доколку не сакате при секоја главоболка да земате лекови,природата…

ТРУЕЊЕ СО ХРАНА

Како што ни се наближуваат летните денови и високите времеснки температури,така се зголемува и можноста за труење со храна. Труењето со храна е честа појава во летните месеци и се јавува како резултат на внесување на храна или течности кои се контаминирани…

КАКВА ИСХРАНА ТРЕБА ДА КОНЗУМИРАТЕ ДОКОЛКУ ИМАТЕ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК?

Чир на желудникот или познат како пептичен улкус претставува оштетување на гастроинтестиналната слузокожа како резултат на зголеменото лачење на хлороводородната киселина и пепсинот кои ги оштетуваат зидовите на желудникот или дуоденумот. ПРИЧИНИ КОИ ЈА ФАВОРИЗИРААТ ПОЈАВАТА НА ЧИР НА ЖЕЛУДНИКОТ…

ДЕТОКСИКАЦИЈА НА ОРГАНИЗМОТ

Детоксикацијата претставува чистење на организмот од многубројните штетни материи кои постојано ги внесуваме преку исхраната,загадениот воздух,тутунот,алкохолот. Еден од начините да го прочистите организмот од токсини е постепено да почнете да ја намалувате количната на шеќери што ја консумирате. Исфрлањето на…

СОВЕТИ ЗА ПОБРЗО СЛАБЕЕЊЕ

Копнеете за совршена фигура на песочен часовник? Обликувајте го вашето тело со помош на методи, тактики и трикови за слабеење кои нема да ве принудат да гладувате, туку ќе влезат во улогата на скулптори на привлечна силуета. Слабеење 1.Елиминирајте ја…

Се дебелеете,а малку јадете? Ви недостига јод

Јодот има витална улога во одржување на добро здравје.Како основен елемент на хормонот на штитната жлезда тој влијае на бројни процеси во организмот.Штитната жлезда пак има улога во регулирање на метаболизмот и е од клучно значење за развој на мозокот….

БАДЕМИ ЗА СРЦЕ,КРВНИ САДОВИ И КОСКИ

Бадемите се сметаат за најдрагоцени јаткасти плодови со голема нутритивна вредност: здрави се за коските бидејќи само 3 грама од нив содржат речиси 10 отсто од дневната препорачана количина на калциум и 27 отсто од препорачаната колочина на магнезиум. Покрај…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin