Знаете ли што се полифеноли?

Бројните научни истражувања покажуваат дека антиоксидансите имаат клучна улога во зачувување на здравјето и спречувањето на малигните заболувања. Полифеноли се фитохемиски соединенија кои, во билките, ги има во изобилие. ПОзнати се по антиоксидантните својства и имаат многу важна улога во…

Моќта на семињата во регулирање на гликемијата

Овие благотворни зрна содржат состојки, што го олеснуваат регулирањето на гликемијата, го потикнуваат празнењето на цревата, го намалуваат високиот крвен притисок, ги штитат крвните садови и нервниот систем, па затоа се идеален додаток во сите јадења. Семките се концентрат на…

Не можам без благо

Што зборува тоа за мене? Потребата за благо е присутна во човековата природа, затоа и импулсивно посегнуваме повеќе кон слатка храна отколку по солена.  Шеќерот се поврзува со празници, со среќни моменти, во семејниот живот-родендени, слави, Велигден, Бадник. Таа предизвикува…

Лековитите својства на киселата зелка

Зелката е еден од ретките ако не и единствен природен производ  што човекот успеак да го подобри, односно да му ги зголеми нутритивните својства преку процесот на киселење. Богатството од калиум, железо, магнезиум,сулфур и бакар ја  прави киселата зелка многу…

10 здрави намирници наместо ботокс

Стареењето е природен процес кој тешко можеме да го сопреме и претставува главна грижа на жените,но се повеќесезасегаат и мажите. Грешките кои ги правиме во исхраната можат да го забрзаат и стареењето како процесно и да предизвикаат определени болести.Важно е…

Тиква

Тиква е идеална за оние што сакаат да ја намалат телесната тежина, но и за оние лице со проблеми со црниот дроб, простата и воспаление на јајчниците. Тиквата низ историјата е позната како симбол за регенерација и долговечност. Тоа се…

Пренатални витамини клучни пред забременувањето

Делумно поради економските причини., луѓето денес се подоцна почнуваат да планираат потомство, а кога конечно ќе се одлучат, биолошкиот часовник им покажува дека преостанатото време им е многу кратко. Селдуваат долги анализи и испитувања за тоа што е причина за…

Како готвењето влијае на лековити состојки на КУКРКУМАТА

Куркумата е еден од најмоќните природни лекови- во Индија се користи веќе илјадници години и како зачин и како природна  терапија за многу заболувања. Бројни истражувања покажале дека овој ароматичен зачин помага во лекување на цревните воспалителни болести,кардиоваскуларните тегоби, депресија,…

Калиум- пријател и чувар на срцето

Истражувањата покажале дека со консумирање на храна што содржи калиум, како што се лисест зеленчук, банани, домат, компир, соја, кајсија, авокадо, немасен јогурт, сок од сливи, грав и грашок, може да се намали ризикот од појава на мозочен удар и…

Јаткастите плодови го чуваат здравјето

Јаткастите плодови се богатти со здрави масти и представуваат храна за мозокот и срцето. Тука спаѓаат лешниците, бадемите, фстаците, кикириките, оревите.. За подобро здравје се советува да се јаде една шака јаткасти плодови на ден, односно 30гр. Доколку го прифатите…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin