Правилно чистње на лицето-прв чекор кон здрава кожа

Пред да одберете ласион за чистење на лицето, треба да знаете каков вид на кожа имате и да користите соодветни продукти.Правилната козметика треба да ја прави кожата мека и нежна, со што таа ќе добие природен сјај. При купувањето на…

Како до совршена коса?

Сон на секоја жена е прекрасна, свилена коса која е здрава и негувана.Еве неколку совети кои ќе Ви овозможат да ја постигнете Вашата цел-здрава коса од корен до врв. Сушете ја косата со тапкање Доколку косата ја исушете со триење…

НЕКОЛКУ СОВЕТИ КАКО ДА ГИ ЗАЦВРСТИТЕ ВАШИТЕ НОКТИ

Секоја жена мечтае и посакува убави,цврсти и сјајни нокти.За да се постигне тој ефект потребно е да потрошите малку време и добро да се потрудите во грижата околу нив. Поради тоа ние ви нудиме неколку совети,кои доколку ги примените, вашите…

БОТОКС И ХИЈАЛУРОНСКИ ФИЛЕРИ ДА ИЛИ НЕ?

Ботоксот и хујалуронските филери претставуваат многу ефикасно средство за подмладување,сепак за постигнување на најдобри резултати и посакувани ефекти на наједноставен и најпрактичен начин потребно е да се препуштите во рацете на стручно лице во таа област и да се информирате…

Како најбргу да се ослободите од плускавците?

Плускавците на нозете се чест проблем, особено во текот на топлите месеци од годината. Непријатните и болни меури се појавуваат како резултат на триење и иритација на горниот слој на кожата. Новите чевли и сандалите често предизвикуваат плускавци кои не…

Сончеви пеги на лицето – проблем или привлечност?

Пегите се темни точки на кожата, кои воглавно се јавуваат на лицето, особено на носот и околу него како резултат на неправилно распределување на пигментот на кожата. Пегите се природна заштитна реакција на организмот од ултравиолетовите зраци и се безопасни,…

Природна или органска козметика- тренд или потреба?

Органска козметика содржи природни, органски одгледани состојки со цел целосно да се избегне употреба на состојки за кои се смета дека се потенцијално штетни за луѓето, животните и за животната средина. Станува збор за природно изолирани состојки, вода и минерални…

Опаѓање на косата – Ќ е л а в о с т

Ќелавоста или косопад е заеднички поблем со кој се среќаваат и мажите и жените , иако посилниот пол е  почесто загрозен од губење на косата  .  Ќелавоста може да се појави од повеќе причини , и не ретко претставува реверзибилен…

Последици од носење високи потпетици

Држење на телото Чевлите со високи потпетици ги поставуваат петиците  неприродно над прстите и ја туркаат нанапред централната тежина на телото, поради што колковите, рамената, грбот и рбетото се поместуваат надвор од својата нормална позиција. На долг рок тоа може…

Најголемиот непријател на Вашата кожа – Зимскиот сув студ и студениот ветер

Како паѓа температурата , така и процентот на влажност во самиот воздух се намалува , што не е добро за нашата кожа . Сето тоа доведува до намалување и на влажноста на самата кожа , а со тоа и нејзино…