Десет знаци за лоша циркулација

Лошата циркулација може да предизвика многу здраствени проблеми, затоа треба да внимавате на следните симптоми кои на прв поглед не се поврзуваат со крвотокот. Лошата периферна циркулација влијае на размената на хормоните во организмот што може да предизвики проблеми со…

Емоционалната интелигенција-чекор поблиску до станување лидер

Емоционаланата интелигенција е способност да ги контролирате и употребите вашите емоции во конструктивни и продуктивни цели.Таа е основа за да станете лидер и да градите квалитетни врски со луѓето околу вас. Луѓето со висока EQ имаат голема самосвест и самодоверба,…

Зошто да користете органска козметика за Вашето бебе?

Кожата на новороденчињата е нежна и чувствителна на синтетичките состојки  кои се употребуваат во производство на козметичките производи. Епидермисот е многу тенок и лесно пропустлив, поради што потенцијално штетни состојки може лесно да продрат во кожата на бебето.  Конзервансите, синтетичките…

Уживајте во летото без гадење и повраќање!

Летото е период на патување и релаксирање.Голем број од децата не можат да уживаат при патувањето до дестинацијата за одмор поради гадење и повраќање. Високите температури носат ризик и од стомачни вируси кои го напаѓаат дигресивниот систем.  Причина за стомачните…

Глуварче-вкусна билка!

Глуварчето или “дивата салата“ е билка која уште во минатото се употребувала за лечење на различни болести.Листовите на глуварчето се вкусни и се употребуваат во исхраната. Оваа билка содржи витамини (А, Б, Ц), минерали (калиум, натриум и магнезиум) и органски…

Белата рада и нејзината лековитост

Бела рада е билка која е слична по изглед со камилицата, па често се мешаат.Оваа билка може да има розева, бела  и црвена боја, се разликува од камилицата по обликот на ливчињата на цветот. Бела рада се употребува во народната…

Зошто да пиете алкална вода?

Алкалната вода е вода со пониска киселост од обичната вода за пиење. Ова значи дека оваа вода е богата со алкални соединенија, вклучувајќи калциум, силициум, калиум, магнезиум и бикарбонат. Поборниците на алкалната вода веруваат дека таа може да ја неутрализира…

Камилица-најдоброто од природата

Камилицата е лековита билка со нежни мирисни ноти.Се употребувала како лек уште во древниот Египет. Најпознатите грчки лекари од древна Грција ја употребувале како средство против болки и грчеви во органите за варење, како и за лекување на болести на…

Топла и ладна вода

Топла вода Ги релаксира мускулите Го намалува заморот Ја ублажува главоболката Ја намалува надуеноста Ја намалува анксиозноста Ослободува од назална конгестија Ги отстранува токсините од кожата Ги отвора порите и ја чисти кожата Ладна вода Го стимулира имунолошкиот систем Ја…

Урми за здраво и силно тело

Урмите имаат широк спектар на здравствени и нутритивни вредности поради што се сметаат за најздраво овошје во светот. Тие се одличен извор на природни влакна, кои му се неопходни на организмот за добра работа на цревата. Природниот шеќер во урмите…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin