Храна

БАДЕМИ ЗА СРЦЕ,КРВНИ САДОВИ И КОСКИ

Бадемите се сметаат за најдрагоцени јаткасти плодови со голема нутритивна вредност: здрави се за коските бидејќи само 3 грама од нив содржат речиси 10 отсто од дневната препорачана количина на калциум и 27 отсто од препорачаната колочина на магнезиум.

Покрај тоа,тие се одличен извор на цинк и витамин Е,а благодарение на изобилството флавоноиди антиоксидантното дејство помага во намалувањето на холестеролот во крвта,одржувањето нормален крвен притисок и заштитата од срцеви заболувања и разни видови на тумор.

Др-Љубица Димитриевска

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *