Органска Козметика Совети

Зошто да користите органска козметика?

На пазарот моѓат да се најдат многу козметички производи по достапна цена, но пред да посегнете по некои од нив треба да го видете составот. Дел од козметичките производи содржат парабени, вештачки бои и парфеми.

Парабените се конзераванси што имаат широка примена. А чија намена е да ја забават микробиолошката контаминација. Токсиколошките истражувања покажуваат дека парабените носат ризик за репродуктивното здравје, но и болести на другите органи. Се смета дека парабените можат да предизвикаат рак на дојката, асма, алергија, дебелина и неплодност.

При купувањето на козметика бирајте производи кои немаат парабени, а најдобро би било да одберете органска козметика. Органската козметика не ја иритира и суши кожата. Во својот состав органската козметика користи природни состојки, а некој од нив се и органски произведени.

Во Зегин можете да најдете голем број на органски козметички производи.  Новата колекција на Corine de Farme е органска и идеалан за секојдневна употреба. Во оваа колекција има органски мицерални води, гелови за туширање, гел за интимна нега и козметика за бебе која може да се користи од првиот ден на раѓање.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin