Лековити Билки Органска Храна

Хлорела-супер алга

Хлорелата е вид едноклеточна зелена алга која содржи фотосинтетички пигмент-хлорофил.Се размножува многу брзо по пат на фотосинтеза, а затоа и се потребни само јаглерод диоксид, вода, сончева светлина и мала количина на минерали.

Хлорелата во сува форма содржи околу 45% протеини, 20% масти,  20% јаглехидрати, 10% витамини и минерали и 5% растителни влакна.Таа содржи 18 аминокиселини, витамини (сите од групата на Б витаминот, Ц, Е, К), бета-каротен, магнезиум, железо и фолна киселина.

Оваа алга содржи уникатен фитонутриент кој се врзува со токсините и ги исфрла надвор од телото.Го прочистува телото од биотоксини, конзерванси, вештачки бои, ароми и тешки метали.

Хлорелата има жилави зидови па е невозможно да ја сварите, може да се консумира како суплемент во вид на прав, капсула или таблета. Постојат повеќе од 30 различни видови на оваа алга, но само две се научно проучени.

Хлорелата е одлична за справување со многу болести:

  • Го намалува крвниот притисок, холестеролот, ги заздравува раните, спречува појава на канцер, ги зголемува белите крвни зрнца, ја подобрува дигресијата, го зголемува имунитетот, памага при асма, ја зголемува енергијата и се грижи за менталнот здравје.
  • Хлорелата ја чисти крвата и го оптимизира кислородот во неа при тоа го алкализира телото.

Хлорелата може да се користи секојдневно, најмногу два месеци бидејќи предизвикува повраќање, грчеви во стомакојт и дијареа.

Најчесто се консумира во сокови или како додаток со друга храна.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin