Лековити Билки

Црн ким-чудотворно растение!

Црниот ким е едногодишно цветно растение кое има едноставно или разгрането стебло со многу влакна и расте во висина од 40 см.Цветовите се нежно бели или бледосина боја. Расте во источните и топли земји.

Народот од Египет тврди дека кимот лечи се освен смрт.Во библијата се спомнува како составен дел од лебот, кој спречува надуеност, лекува болести на белите дробови, стомакот и жолтица.Денес има многу научни истражувања за кимот, тој содржи повеќе од 100 нутриенти, а дел од нив не и се познати на науката.

Црниот ким делотворно делува на многу болести посебно автоимуните, како мултиплекс склерозата, потоа псоријаза, ревматиден артритис, астма, алергии, алергиски ринитис, го намалува холестеролот, ублажува шеќерна болест, високиот крвен притисок, помага при акни, егзема, бронхитис, воспаление на белите дробови и синусите, гастритис, чир, инфекција со хеликобактер, болести на црниот дроб, хроничен замор, слаба циркулација, карцином, а од исклучителна помош е при хемотерапија и терапија со зрачење.

Ова растение помага при регенерација на кожата и ги лекува кожните болести, а одлично делува и врз срцето.Делува директно врз малигните клетки и ја јакне одбрамбената моќ на организмот.

LEAVE A RESPONSE

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin